گالری تصاویر
پیوندهای مهم

ساختار سیاسی

 

 ساختار سياسي


 ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان شامل 11 استان ، يكی از كشورهای منطقه قفقاز جنوبی است كه از شمال با گرجستان ، از شرق با‌ جمهوری آذربايجان ، از غرب با تركيه و از جنوب با جمهوری اسلامی ايران و جمهوری خودگردان نخجوان هم مرز است و توسط خشكی محاصره شده است .

نام بومی اين کشور در زبان ارمنی هایک میباشد که در سده های ميانه با افزودن پسوند فارسی ستان  ( به معنای سرزمين ) به هاياستان تغيير يافت .

بر اساس قانون اساسی مصوب پنجم ژوئيه سال 1995 ، رژيم سياسي اين كشور ، جمهوری دموكراتيك و از سه قوه مستقل مجريه ، مقننه و قضائيه تشكيل شده است .

نهاد اصلي قانونگذاری در اين كشور مجلس ملی می باشد كه مجموعا شامل 131 كرسي است كه 90 نماينده آن حزبي و 41 نماينده آن انفرادی انتخاب می شوند و وظايف و اختيارات آن به سه بخش قانونگذاری ، نظارت و سازماندهی عملكرد و فعاليتهای مجلس تقسيم می شود .

انتخابات پارلمانی جمهوری ارمنستان در مورخ 17 اردیبهشت ماه سال 1391 برای انتخاب 131 نماینده برگزار گردید و نمایندگان احزاب جمهوریخواه ، ارمنستان شکوفا ، کشور قانونمند ، داشناکسوتیون ، جریان کنگره ملی ارمنی و میراث وارد پارلمان شدند . 

انتخابات ریاست جمهوری ارمنستان در مورخ 30 بهمن ماه سال 1391 برگزار گردید و جناب آقای سرژسرکیسیان مجددا برای 5 سال دیگر بعنوان رئیس جمهور ارمنستان انتخاب شدند .  

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران