گالری تصاویر
پیوندهای مهم

روابط سیاسی

روابط سیاسی


پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و اعلام اســتقلال و تــاســيس جــــمهوري ارمنستان در ســال 1991 ، جمهوري اسلامي ايران جزو اولين كشورهايي بود كه استقلال ارمنستان را در 25 دسامبر 1991 به رسميت شناخت . بیانیه برقراری روابط ديپلماتيک بين جمهوری اسلامی ايران و جمهوری ارمنستان در تاریخ 9 فوريه 1992 در تهران به امضاء رسيد . مراسم افتتاح سفارت جمهوری اسلامی ايران در ايروان در آوريل 1992 برگزار گرديد و به دنبال آن آقای بهرام قاسمی به عنوان کاردار جمهوری اسلامی ايران در ايروان منصوب شد . در دسامبر 1992 سفارت جمهوری ارمنستان در تهران افتتاح و آقای واهان بابوريان به عنوان کاردار جمهوری ارمنستان به تهران اعزام شد .

یکی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارتقای روابط دوستانه با کشورهای همسایه است و در این چارچوب جمهوری ارمنستان از جایگاه خاصی در بین همسایگان ایران برخوردار است . ایران و ارمنستان به رغم تفاوت های مذهبی رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند . روابط ايران و ارمنستان از نظر تاريخي يكي از قديمي ترين و طولاني ترين روابط ميان ملت ها است . در همین راستا دو کشور با درنظر داشتن منافع متقابل از روابطی باثبات و کم تنش برخوردارند . طی سال های گذشته سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال ارمنستان سیاستی متوازن ، متعادل و آشتی جویانه بوده و در جهت حل و فصل اختلافات همسایگان خود ازجمله در زمینه مناقشه قره باغ تلاش نموده است .

باتوجه به این روابط خوب همسایگی دیدارهای مقامات عالیه دو کشور و سفرهای متقابل آنها از آغاز روابط تاکنون تداوم داشته است .


 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران