گالری تصاویر
پیوندهای مهم

روابط اقتصادي دوجانبه

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ايران و جمهوری ارمنستان


پس از فروپاشی شوروی و اعلام تشکیل کشور جمهوری ارمنستان جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و از همان زمان سنگ بنای روابط اقتصادی دو کشور گذاشته شد .

در سالهای پس از استقلال جمهوری ارمنستان مبادلات اقتصادی دو کشور از روندی رو به رشد برخوردار بوده است و عرصه های جدیدی در روابط و مبادلات تجاری گشوده شده است . برای تسهیل فعالیت های تجاری موافقتنامه های متعددی بین دو کشور از جمله در زمینه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری متقابل ، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف ، گمرکی ، حمل و نقل و بازرگانی منعقد شده است . حجم مناسبات تجاری دو کشور در سال 2012 به بیش از 340 میلیون دلار رسید و جمهوری اسلامی ایران رتبه چهارم را در بین شرکای تجاری جمهوری ارمنستان داراست .

در طی سالیان اخیرهمکاریهای دو کشور در حوزه انرژی قالب جدیدی پیدا نموده و به محور توسعه روابط و همکاریهای دو کشور تبدیل شده است . آغاز بهره برداری از خط لوله صادرات گاز در سال 2009 ، توافق در جهت ساخت خط سوم انتقال برق فشار قوی ، احداث نیروگاه برقابی بر روی رود ارس وپروژه اتصال ریلی از جمله طرح های مهم بین دو کشور به شمار می روند .


 

اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران