گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > پیوند موسسات مطالعات بین المللی ارمنستان با ایران


  چاپ        ارسال به دوست

پیوند موسسات مطالعات بین المللی ارمنستان با ایران

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان روز پنجشنبه 1397/10/6 با روسا و کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی ارمنستان ملاقات و بر ارتقاء تعامل و همکاری موسسات مطالعاتی دو کشور تاکید نمودند.

در این ملاقات جناب آقای سجادی با اشاره به پیوندهای دیرینه تاریخی، فرهنگی و تمدنی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان و همچنین سطح عالی روابط سیاسی بین دو کشور اظهار داشتند موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی ایران و ارمنستان می بایست در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بین المللی روابط فیمابین را مورد توجه و پژوهش قرار داده و ماحصل تحقیقات و پژوهش های خود را در راستای توسعه روابط بین دو کشور بکار گیرند.

سفیر محترم کشورمان با تاکید بر ضرورت ارتباط مستمر میان اینگونه مراکز و تصمیم سازی های سیاسی و اقتصادی اظهار داشتند نتایج این تحقیقات تنها زمانی عینیت می یابد که از سوی نهادها و دستگاههای دولتی بمورد اجرا گذاشته شود.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت مطالعه و تمرکز به موضوعات بین المللی همچون تروریسم، افراط گرایی، امنیت منطقه ای و روابط دو و چند جانبه میان ایران و ارمنستان با سایر کشورهای منطقه ای و بین المللی تاکید نموده و افزودند آگاهی بخشی در زمینه های مذکور موجب پیشگیری از تحولات ناخوشایند در عرصه های بین المللی گردیده و در آگاه سازی اجتماعی و تقویت روابط دو و چند جانبه موثر می باشد.

روسا و کارشناسان موسسات و مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی ارمنستان نیز در اظهارات جداگانه ای با اشاره به سطح خوب روابط سیاسی فیمابین دو کشور به ضرورت تقویت ابعاد اقتصادی در روابط دوجانبه تاکید نموده و خواستار همکاری جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان برای خروج از شرایط سخت بین المللی کنونی گردیدند.   

در ادامه این نشست روسای مراکز مطالعاتی بر ضرورت ارتقای همکاری های فیمابین در عرصه های انرژی بویژه انرژی خورشیدی، برقابی، بادی و مشارکت شرکت های ایرانی در ساخت پروژه های زیرساختی ارمنستان تاکید نموده و نقش اجرای برنامه های مذکور در افزایش حجم کلی مبادلات تجاری- اقتصادی بین دو کشور را بسیار مثبت ارزیابی نمودند. همچنین کارشناسان مذکور خواستار تعامل مستمر و سودمند با مراکز مطالعاتی و پژوهشی کشورمان گردیدند. در این راستا ضمن تاکید بر نشر نتایج تحقیقاتی و پژوهشی محققین دو کشور و تاثیر آن بر توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری فیمابین برارتقای الفت و دوستی مردم دوکشور تاکید نمودند.

در پایان این نشست سفیر محترم کشورمان با تاکید بر ضرورت تماس مستمر میان مراکز مطالعاتی و کارشناسان دو کشور از سفر روسا و کارشناسان مراکز مطالعاتی ارمنستان به ایران استقبال نموده و آن را در راستای توسعه روابط فیمابین ارزیابی نمودند. دانلود فايل : 101.jpg ( 74KB )


١٧:٣٣ - پنج شنبه ٦ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٥٥١٣٠٤    /    تعداد نمایش : ١٠٦اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران