گالری تصاویر
پیوندهای مهم

کلیسای وانگ

کلیسای وانک در محله جلفای اصفهان قرار دارد . این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است . وانک در زبان ارمنی به معنی جامع است . کلیسای وانک به نام‌های سن سور و آمنا پرکیچ نیز نامیده می‌شود و در سال 1605 میلادی در اراضی باغ زرشک احداث شد و پس از 50 سال توسعه یافت و به صورت امروزی درآمد . این کلیسا دارای گنبدی عظیم و دیوارهای رفیع و طاق‌های بلند و زیباست .

نمازخانه اصلی کلیسا که به شکل متوازی‌الاضلاع است شامل دو قسمت چهارگوش است که قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم که زیر گنبد خانه است که محل اجرای مراسم و سرودهای مذهبی است .

ازاره‌های دیوارهای نمازخانه را کاشی‌های خشتی چند رنگ فرا گرفته است.  در قسمت‌های بالای ازاره تصاویر بسیار زیبائی نقاشی شده‌اند که از کتب مقدس الهام گرفته شده و تمامی سطح فضای گنبد را تزئین کرده است .

دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است که بوسیله نقاشان ارمنی ترسیم شده‌اند . بر محراب بسیار زیبای کلیسا نیز تصاویری از جمله تصویر حضرت مسیح ( ع ) نقاشی شده است . نمای خارجی گنبد کلیسا بدون تزئینات کاشیکاری است و با آجر ساده پوشانده شده است . در گوشه حیات کلیسا برج ناقوس زیبا و بزرگی ساخته شده که بر 4 ستون سنگی استوار است .

در صحن حیاط کلیسا چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمایندگان سیاسی کشورهای اروپایی که در اصفهان درگذشته‌اند به خاک سپرده شده‌اند . در محوطه کلیسا علاوه بر معبد و محراب ، موسسات و ساختمان‌های دیگری نیز وجود دارد از جمله : موزه ، چاپخانه ، کتابخانه بزرگ و ساختمان خلیفه گری .

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران