گالری تصاویر
پیوندهای مهم

نظام اقتصادی ارمنستان

نظام اقتصادي ارمنستان

پيش از فروپاشي شوروي سابق بخش عمده و اساسي اقتصاد ارمنستان برپايه صنعت بنيان نهاده شده بود . در آن دوران ارمنستان با دارا بودن حدود 3 درصد جمعیت شوروی 4 درصد تولیدات صنعتی شوروری را در اختیار داشت . پس از استقلال بدليل مشكلات ايجاد شده وضعيت اقتصادي اين كشور به ضعف و ركود و نابساماني انجاميد و اکنون عمده زیرساختهای اقتصادی بصورت بلااستفاده و متروک درآمده است . در حال حاضر ارمنستان با اجراي برنامه هاي اصلاحات اقتصادي و كمك هاي سازمان هاي بين المللي ، توانسته به تدريج شرايط اقتصادي خود را با ايجاد نظام اقتصاد بازار آزاد تا حدودي بهبود بخشد .

ارمنستان در سال هاي اخير شاهد رشد اقتصادي ثابت و منظم در بخش هاي توليد انرژي ، مواد شيميايي ، مخابرات ، جواهر سازي ، عمران و مصالح ساختماني و رشد چشمگير در تجارت و بازرگاني ، حمل و نقل ، ماشين سازي ، الكترونيك ، كامپيوتر و... بوده است . رشد اقتصادی این کشور پس از افت بسیار شدید در سال 2009 در نتیجه بحران مالی جهانی در سال 2011 مجدداً حالت صعودی گرفته و به 4.7 درصد رسید .

منابع درآمد كشور :

درآمد كشور ارمنستان از طريق صادرات كالا از جمله الماس ( پرداخت و صادرات مجدد آن ) و ديگر مواد معدني مانند : سنگ ، مس ، قطعات فلزي ، ماشين آلات و تجهيزات ، نوشيدني و مواد غذايي تأمين مي شود . به طور كلي صنايع مختلف ( توليد مواد شيميايي ، قطعات و ابزار الكترونيكي ، ماشين آلات ، مواد غذايي ، لاستيك ، پوشاك ، صنايع دفاعي و.. ) و همچنين كشاورزي و محصولات آن مهم ترين بخش هاي اقتصادي ارمنستان به شمار مي آيد و بخش اصلي درآمد كشوراز اين طريق تأمين مي شود . كشاورزي 44 درصد از نيروي كار و صنايع 42 درصد از نيروي كار را به خود اختصاص مي دهند .

بعلاوه كمك هاي ارامنه خارج از كشور ( اسپيورك ارمني ) در قالب هاي مختلف ونيز كمك و اعطاي وام كشورها ، سازمانها و نهادهاي مالي نظير روسيه ، آمريكا ، بانك جهاني ، صندوق بين المللي پول ، بانك توسعه و ترميم اروپا ، اتحاديه اروپا و .... از ديگر منابع مالي ارمنستان به حساب مي آيند .

اداره کل ارزیابی و نظارت

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران